RSS
sobota, 03 grudnia 2011
Rękaw robiony od góry

Rękaw robiony od góry, na okrągło i bez szwu. Ale nie reglanem.

Na forum Gazety jest opis jak robić taki rękaw i są podane minimalnie inne proporcje. Dopiero po napisaniu tego wpisu, zauważyłam ten link. Punkt wyjścia to sweter z "dziurą" na rękaw - może być z tych, w których  tył i przód robi się razem, ale nie musi. Mogą te części być tylko po prostu już zszyte.Nabieramy oczka na okrągły drut, zaczynając  od dołu (czerwony marker).

Potem dwa rzędy na okrągło. W przepisie, który był "punktem wyjścia" było podane, by przerobić jeden rząd, ja zrobiłam dwa, bo chciałam być pewna, że równo nabrałam i będzie dobrze wyglądać.Teraz zaczyna się wyrabianie główki za pomocą skracanych rzędów (ja robiłam je w sposób opisany w poprzednim wpisie).  W moim opisie prawa strona roboty, to oczka prawe, lewa strona - oczka lewe. Ale można robić rękaw innym ściegiem, niekoniecznie dżersejem. 

Na starcie warto w miejscu w którym zaczyna się nowy rząd wstawić marker (najlepiej pętelkę z włóczki, bo najmniej przeszkadza).  

W moim przypadku, po nabraniu oczko w oczko, na drucie miałam  62 oczka. 

Trzeci  rząd: zaczynamy  tak jakbyśmy dalej robili na okrągło, czyli po prawej stronie, przerabiamy  72% oczek (w moim przypadku było to 45 oczek) i "zawracamy" rzędem skróconym (zostawiamy "nie przerobione" 17 oczek).

Czwarty rząd: (lewa strona roboty) przerabiamy po lewej stronie mniej więcej 44%  oczek (w moim przypadku było to 28 oczek) i "zawracamy" rzędem skróconym (tych "nie przerobionych oczej jest teraz 35, pomiędzy nimi, w środku jest marker). 

Piąty rząd:  (prawa strona roboty) przerabiamy 28 oczek, następnie "wyciągnięte" nitką oczko (tak jak jest to opisane w poprzednim wpisie) razem na prawo z następnym oczkiem (pierwszym z tych "nieprzerobionych) i "zawracamy" rzędem skróconym.

Szósty rząd: (lewa strona roboty) przerabiamy 29 oczek, następnie "wyciągnięte" nitką oczko (tak jak jest to opisane w poprzednim wpisie) razem na lewo z następnym oczkiem i "zawracamy" rzędem skróconym.

I tak dalej, i tak dalej.

Główka rękawa powoli nabiera kształtu:Przerabiamy tak, aż w skróconym rzędzie mamy 95% oczek - w moim przypadku było to 54 oczka (a "nie przerobionych oczek" zostało 8). Wtedy znów zaczynamy robić na okrągło.

Główka rękawa gotowa.  

 

Skrócone rzędy (z nitką)

Najlepszy z poznanych przeze mnie sposóbów na rzędy skrócone bez dziur. I do tego prosty i banalny. Pokazała mi go Gackowa na Szarotkowie. A że nie każda ma możliwość bywania na naszym Szarotkowie, poniżej wyjaśnienie:Robimy do miejsca gdzie trzeba zwrócić, odwracamy robótkę, bierzemy kawałek włóczki (wygodnie, gdy jest w kontrastowym kolorze), przekładamy przez włóczkę którą robimy  i robić będziemy dalej, tak jak to jest pokazane na zdjęciuRobimy następny rząd,  ale co ważne: przerabiamy i pierwsze oczkoJak już przerobimy ileś tam oczek tego rzędu, sytuacja na drucie wygląda tak:Z bliska wygląda to takGdy wrócimy już do miejsca wykonania "rzędu skróconego" pociągamy" za naszą nitkę pomocniczą, i utworzone w ten sposób oczko nakładamy na drut, na którym pozostawione były nie przerabiane oczka

 

Utworzone "wyciągnięciem" nitki oczko, przerabiamy z  razem z następnym (to czy na lewo, czy na prawo zależy od wzoru który robimy)

Brak dziury gwarantowany !Spis moli